Benátky pod sněhem

premiéra 23.června  2010

Gilles Dyrek

 

 

francouzská komedie

 

 

Hráli:

Jana Kráslová

Josef Krátký

Pavlína Krátká

Tomáš Trnka

 

autorským dílem k této hře je:

scénografie a úprava textu: Pavlína Krátká

režie: Jana Kráslová

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena

 

Nebylo právě jednoduché nastudovat tuto celovečerní činohru pouze o čtyřech hercích. Všichni aktéři prakticky neslezli z jeviště. Diváci na této komedii ocenili nejen výrazný humor celé hry, také ocenili jednání jednotlivých postav, které se od sebe charakterově velmi liší. Hra Benátky pod sněhem nabízí divákovi možnost stotožnit se v určitých pasážích s postavou a  vybrat si mnoho pozoruhodného i pro sebe. Vždyť tato činohra je jako vystřižená ze života. Každý z nás přece ví, že „láska nehněvaná, není milovaná …“.

Tato skvělá a vtipná komedie se stále hraje s velkým úspěchem nejen v předních pařížských divadlech, ale i v divadlech po celém světě.

 

Benátky pod sněhem je půvabná romantická komedie, která ve Francii získala ocenění hra roku. Tak, jak to již v mnohých komediích bývá, i tato francouzská komedie Benátky pod sněhem je založena na nedorozumění.

Francouzská komedie Benátky pod sněhem se odehrává během jednoho večera v pařížském bytě milenců Nathalie a Jean–Luca, kteří mají krátce před svatbou. Ke společné večeři si pozvou Jean–Lucova kamaráda z mládí Christophea a jeho přítelkyni Patricii. Při večeři hostitelé překypují vzájemnou láskou, hosté se však krátce před návštěvou pohádali a Patricie proto uraženě mlčí. Jean–Luc a Nathalie z jejího chování usoudí, že jim nerozumí, protože není Francouzka. Snaží se proto o srozumitelnou artikulaci. Dojde však pouze k dalším nedorozuměním. Patricie se naštve ještě víc, protože si myslí, že ti dva si z ní dělají blázny. Patricie vyzývá Christophea, aby vše uvedl na pravou míru. Ten se však k ničemu nemá a proto ze sebe Patricie udělá na truc chudou dívku z neexistující země bývalé Jugoslávie a přijímá charitativní dary pro „svou rodnou zem“. Během večera pak dochází k mnoha bizardním situacím, během kterých Patricie, i přes Christopherovy protesty, téměř vyprázdní byt snoubenců, učí je svůj vymyšlený jazyk a tančí s nimi tradiční tanec „své země“. Zaslepenost Jean–Luca a Nathalie jde dokonce tak daleko, že ve chvíli, kdy se Patricie podřekne a promluví plynně francouzsky, domnívají se, že se to během večera s nimi naučila …
 


https://www.ajetodivadlo.webnode.cz/